Menu

Categories

وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در مراسم روز حسابدار بر لزوم حفظ استقلال جامعه حسابداران و حسابرسان تاکید کرد.

جامعه حسابداران و حسابرسان در شفافیت و پاسخگویی، سالم سازی و حكمرانی خوب نقش بسیار پراهمیتی دارند/ حسابرسی داخلی می‌تواند ‌نقش كلیدی در ارتقای كارایی و اثربخشی گزارشگری‌های مالی ایجاد كند/ آمارهای مختلف نشان می‌دهد با حضور حسابرسان داخلی، فساد در دستگاه‌ها كاهش پیدا می‌كند/ بهترین گروهی كه می‌توانند در استقرار بودجه‌ریزی عملیاتی كمك كنند حسابرسان و حسابداران هستند.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند با ابراز خشنودی از حضور همزمان حسابداران و حسابرسان بخش های خصوصی و عمومی در این همایش که با محوریت "انضباط مالی، شفافیت و پاسخ گویی" برگزار شد، تاکید کرد: حسابداران بخش خصوصی نباید دولت را در مقابل خود تلقی کنند.


وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اگر جامعه حسابداران و حسابرسان به تصمیمی کارشناسی رسیدند باید پای حرف خود بایستند اما اگر بخواهند تصمیمات خود را به منافع  صنفی یا سیاسی گره بزنند به طور قطع استقلال‌شان آسیب خواهد دید.


دژپسند از جامعه حسابداران و حسابرسان به عنوان حلقه‌ مفقوده‌ای در جامعه تخصصی کشور یاد کرد و گفت: تا کنون به نقش جامعه حسابداران در شفافیت و پاسخگویی، سالم سازی و حکمرانی خوب توجه لازم نشده است و این در حالی است که حسابداران و حسابرسان نقش بسیار پراهمیتی در این حوزه ها دارند.


وی ادامه داد: با مشاهده برخی گزارش ها از بروز نابسامانی ها و فساد های مالی، به این موضوع پی می‌بریم که این پدیده نامیمون به دلیل عدم توجه به جایگاه حسابداران در سلسله مراتب اداری رخ داده است.


وزیر اقتصاد با بیان اینکه امضای یک حسابدار باید به گزارش‌ها اعتبار ببخشد و اگر غیر از این باشد، حتما یک جای کار ایراد دارد، افزود: جامعه حسابداری اگر می خواهد به کارکرد و جایگاه واقعی خود دست پیدا کند، باید گزارش های تولیدی آنان از چنان قدرت، اعتبار و اطمینانی  برخوردار باشد که جای هیچ تردیدی باقی نگذارد.


دژپسند با تاکید بر اینکه اولین لازمه تحقق این امر، استقلال حرفه ای است،  گفت: استقلال حرفه‌ای لزوما به معنای مواجهه با دولتی‌ها و رقبا نیست، بلکه گفتن حق، حتی در زمانی است که خلاف منافع خود یا هم‌صنفی‌های خود باشد.


وی با بیان اینکه درخواست من از سازمان حسابرسی، داشتن استقلال حرفه‌ای است، گفت: خوشبختانه این روحیه امروز در سازمان حسابرسی وجود دارد و تجربه نشان داده است که مسئولان این سازمان، ذره‌ای از نظرات کارشناسی خود کوتاه نمی‌آیند.


وزیر اقتصاد با اشاره به تاکید چند ساله خود بر لزوم حضور کمیته حسابرسی داخلی در شرکت ها و دستگاه های خصوصی و دولتی تصریح کرد:  حسابرسی داخلی  می‌تواند ‌نقش كليدي در ارتقاي كارايي و اثربخشي گزارشگری‌های مالی ایجاد کند.


وی افزود: البته ممکن است عده‌ای از حسابرسان، وجود کمیته‌های حسابرسی داخلی را رقیب کاری خود تلقی کنند اما حقیقت آن است که استقرار این کمیته ها می‌تواند بسترساز نقش حسابرسان و حسابداران در همه دستگاه‌ها باشد.


وزیر اقتصاد تاکید کرد: آمارهای مختلف نشان می‌دهد با حضور حسابرسان  داخلی، فساد در دستگاه‌ها  کاهش پیدا می‌کند، بنابراین باید از پویایی این کمیته ها و نهادینه شدن آن در دستگاه‌ها استقبال کرد.وی گفت: ما به شما حسابداران به عنوان فرشته‌های نجات نگاه می‌کنیم و شما را دلسوز، هوشیار و عادل می‌دانیم.


دژپسند اظهار داشت: امروز وقتی حرف از فساد مالی زده می‌شود، باید این حس مطالبه‌گری در مردم وجود داشته باشد که حتما از جامعه حسابداران به خوبی استفاده نشده که شاهد چنین فساد مالی هستیم.


وزیر اقتصاد با تاکید بر نقش حسابداران در بودجه‌ریزی کشور گفت: در حال گذار از بودجه ریزی سنتی به سمت بودجه ريزي عملیاتی هستیم و بهترین گروهی که می‌توانند در استقرار بودجه‌ریزی عملياتي کمک کنند حسابرسان و حسابداران هستند.

Print
0 Comments
Rate this article:
No rating

Categories: خبر, اطلاعیه هاNumber of views: 2950

Tags:

x
دی ان ان