Menu

Categories

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: بخش خصوصی در شرایط تحریم و محدودیت های ایجاد شده در صادرات نفت، نقش تاریخی خود را در کمک به اقتصاد کشور ایفا کرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند طی سخنانی در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی گفت: به همت و تلاش همه آحاد جامعه، به ویژه بخش خصوصی، شرایط اقتصاد کشور برخلاف اهداف دشمن در اعمال تحریم ها بسیار متفاوت بوده و به شکل کاملا محسوسی رو به بهبود است.


رییس شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در ادامه با تاکید بر اینکه برنامه های دشمن برای اقتصاد کشور تا به اینجای کار، نقش بر آب شده است تصریح کرد: این نتیجه تلاش بخش خصوصی کشور است که با شناسایی و ایجاد منافذ مناسب، به فعالیت های تولیدی و صادراتی خود ادامه داد و از نتایج آشکار آن هم رسیدن بازار ارز به تعادلی نسبی است به نحوی که امروز اعلام شده، تقاضا در بازار نیما از عرضه ارز کمتر است.

 

وزیر اقتصاد تصریح کرد: اگر به دلیل رفتار های خصمانه دشمنان، صادرات نفت مشکل پیدا کرد، بخش خصوصی بخوبی آن را جبران و نقش تاریخی خود را ایفا کرد و در حقیقت به داد اقتصاد کشور رسید.

 

دژپسند با تاکید بر اینکه به دلایل مضایق ایجاد شده از سوی دشمنان، شرایط فعلی، نه مطلوب اما کاملا قابل قبول است، اظهار داشت: رشد ۱۷ درصدی وزنی آمار صادرات غیر نفتی هفت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، گواهی روشنی بر این موضوع است.

 

وی افزود: در مورد مقایسه قیمتی صادرات غیر نفتی در هفت ماهه امسال با مدت مشابه سال قبل، گر چه به ظاهر شاهد کاهش ۱۱ درصدی هستیم اما اگر به بطن ارقام دقت کنیم متوجه می شویم، واقعیت امر کاملا متفاوت است، زیرا ما از چهار ماهه پایانی سال گذشته، بنا به درخواست صادر کنندگان،  قیمت های پایه صادراتی را اصلاح کرده و آن را بطور میانگین۳۰ درصد کاهش دادیم. 

وزیر اقتصاد گفت: بنابراین اگر نسبت به همسان سازی مبانی ارزی اقدام کنیم، متوجه می شویم در هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۷، ارزش صادرات غیر نفتی، در واقع رشدی ۱۰ درصدی داشته است و این با لحاظ تنگناهای شدید ایجاد شده از سوی آمریکا ، روند بسیار مطلوبی است. 

 

دژپسند با اشاره به برآوردهای منتشره از سوی مرکز آمار ایران در مورد نرخ اشتغال و بیکاری در شش ماهه ابتدای امسال گفت: من در جلسه اخیر خود در ستاد اقتصاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی  نسبت به بررسی شرایط اقتصادی و به ویژه نرخ اشتغال و بیکاری این استان به عنوان یک مصداق عینی پرداختم. 

 

وی با بیان اینکه نتایج به دست آمده در مورد استان خراسان رضوی بسیار امیدوار کننده بود، افزود: بررسی های ما که با وسواس و دقت کامل صورت گرفت حاکی از کاهش نرخ بیکاری در مناطق روستایی خراسان رضوی به ۳.۶ و در مناطق شهری ١٠.٨درصد بود.

 

دژپسند گفت: همچنین در جریان بازدید از چندین واحد تولیدی در خراسان رضوی علایم بسیار مثبت و امیدوار کننده ای را شاهد بودیم که گذاشتن این علایم در کنار شاخص هایی چون افزایش مصرف برق واحد های صنعتی چشم انداز امیدوار کننده ای را به نمایش می گذارد.

وزیر اقتصاد با اشاره به آمار جدید بانک جهانی در خصوص شاخص بهبود فضای کسب و کار و ارتقای یک رتبه ای جمهوری اسلامی ایران به رغم شرایط ناشی از تحریم که هر دولتی را خواه ناخواه به اعمال محدودیت های مختلف وا می دارد، افزود: با این وجود به پشتوانه و  همراهی بخش خصوصی، شرایط اقتصادی کشور رو به بهبود می باشد. 

 

وزیر اقتصاد ادامه داد: من با توجه به آمار های اقتصادی شش ماهه ابتدای امسال اعلام می کنم که اقتصاد ایران ظرفیت جهش را دارد و برای استفاده از این ظرفیت ها، بخش خصوصی می تواند نقش تعیین کننده خود را ایفا نماید.

 

وزیر اقتصاد در ادامه اظهار داشت:  آمریکا بعد از بد عهدی و خروج از برجام، در روز ۱۳ آبان سال گذشته ، سالروز تسخیر لانه جاسوسی، رسماً تحریم های ضد ایرانی را اعمال کرد و ادعا نمود جمهوری اسلامی را ظرف مدت سه ماه به زانو در خواهد آورد، که به لطف الهی با ایستادگی مردم و اقتدار اقتصادی نظام، عملا در این کار ناکام ماند.

Print
0 Comments
Rate this article:
No rating

Categories: خبر, اطلاعیه هاNumber of views: 2579

Tags:

x
دی ان ان